Kultura w saunie

Sposób zachowania podczas saunowania ma wpływ nie tylko na rezultaty zabiegu, ale ma także bardzo duży wpływ na innych ludzi przebywających w saunie. Na pobyt w saunie powinniśmy wygospodarować przynajmniej dwie godziny.

Rodzaj łaźni, a kwestia ubioru

W zależności od naszych upodobań możemy skorzystać z łaźni tekstylnych lub nago. Przed wybraniem się do sauny powinniśmy dowiedzieć się jakie wymagania odnośnie ubioru obowiązują w konkretnym obiekcie. Poprawnie podczas korzystania z sauny powinniśmy na oddziaływanie gorącego powietrza wystawić możliwie największą powierzchnie naszej skóry. Dlatego najbardziej polecane saunowanie odbywać się powinno bez ubrania. W profesjonalnych saunariach jest niedozwolone, aby nie stosować się do tej zasady. Klienci którzy ubrali strój do pływania mogą zostać upomniani lub w wyjątkowych przypadkach poproszeni o opuszczenie obiektu. Z drugiej strony na problemy będziemy narażeni także korzystając z sauny nago w obiekcie tekstylnym. W tym wypadku może dojść nawet do ukarania osoby będącej tam nago.

Higiena osobista – sprawa najistotniejsza

Następną zasadą jest, żeby za każdym razem do sauny wchodzić będąc suchym. Nie oznacza to jednak, że przed korzystaniem z sauny można bagatelizować kwestię prysznica i dokładnego spłukania całego ciała. Czynność ta jest obowiązkowa nawet kiedy kąpaliśmy się w domu przed wybraniem się do strefy saun.

Aby dobrze korzystać z sauny powinniśmy wyposażyć się w klapki, które pozostawiamy przed wejściem do sauny oraz przynajmniej dwa ręczniki – pierwszy służy do wytarcia ciała, natomiast drugi do podkładania w saunie suchej i w strefie odpoczynku. Ręcznik do sauny musi być na tyle duży, że oddzieli nasze ciało od ławki razem ze stopami.

Zachowanie i inne reguły

Korzystając ze saunarium do minimum ograniczmy nasze rozmowy czy inne hałasy. Zupełnie niedozwolone jest korzystanie z telefonu lub wykonywanie zdjęć lub nagrywanie filmów.

Najlepsze efekty uzyskamy korzystając z saunarium przynajmniej raz na tydzień. W trakcie każdego saunowania dobrze jest odbyć 2- 3 cykle na które składają się pobyt w saunie, schłodzenie oraz odpoczynek. Zasadą jest, aby podczas korzystania z beczki z zimną wodą, przed wejściem spłukać ciało z potu pod natryskiem. Wypoczynek powinien trwać tyle samo, ile przebywaliśmy w samej saunie.

W saunie suchej wybieramy sobie miejsce, gdzie wytrzymamy przez kwadrans. Z tego powodu początkującym nie poleca się siadania na górze lub w bezpośredniej bliskości pieca. Do sauny parowej wchodzimy bez ręcznika. Bezpośrednio po wejściu polewamy wodą siedzisko na którym planujemy usiąść. Tą samą czynność powtarzamy przed wyjściem.

Dla własnego samopoczucia starajmy się wydłużyć czas ostatniego wypoczynku. Po saunowaniu myjemy ciało bez wykorzystania mydła lub innych detergentów. Dobrze jest natomiast użyć specyfiku do dezynfekcji stóp.

Przedstawione w tym tekście reguły poprawnego saunowania pozwolą nam bezstresowo i w dobrym humorze skorzystać z zalet saun.

PODOBNE:

Informacje dla właścicieli samochodów

Ciekawe atrakcje turystyczne Malty

Ekstra wczasy na Chorwacji

Ta strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę