Smart Home – co to?

Smart Home czyli inaczej inteligentny dom do niedawna był jedynie futurystyczną zachcianką. Dynamiczny rozwój najnowszych technologii, umożliwiających połączenie z internetem urządzeń AGD, spowodował, że marzenia te stały się dostępne na wyciągnięcie ręki. Jak wszystkie nowinki, także w przypadku Smart Home czynnikiem zaporowym dla inwestorów była oczywiście cena systemu. Obecnie każdego, kto ma ochotę zadbać o wygodę i bezpieczeństwo stać na to, aby jego mieszkanie było smart.

Smart Home to nic innego jak zainstalowanie w domu sprzętów, które można przez Internet programować oraz nimi zarządzać za pomocą smartfona, tabletu czy laptopa lub specjalnie dedykowanego dla zestawu urządzeń innego sterownika centralnego. W ten sposób możemy kierować właściwie całym wyposażeniem domu. Zazwyczaj Smart Home jest stosowany do zarządzania centralnym ogrzewaniem, systemem alarmowym, żaluzjami lub drzwiami wejściowymi w budynku.

Nie powinniśmy w tym miejscu pominąć kwestii bezpieczeństwa smart domów. Wykorzystanie różnego rodzaju czujników pozwala wykryć zalanie pomieszczenia, pożar lub wydzielanie się szkodliwych gazów, czy też błyskawicznie alarmować o włamaniu. Nie oznacza to jednak, że od razu powinniśmy zainwestować i zmienić wszystkie dotychczas posiadane urządzenia. Dobrze jest natomiast stopniowo, w zależności od aktualnych potrzeb, zmieniać sprzęt na smart. Początkowo wymieńmy urządzenia, które sprawiają nam najwięcej problemów, zabierają nam wolny czas a ich obsługa wymaga wielokrotnej powtarzalności. Zacząć możemy przykładowo od odkurzacza. Sporo z nas marzy, żeby ktoś posprzątał mieszkanie w trakcie naszej nieobecności. Znane na rynku odkurzacze Roomba pozwalają na spełnienie tego marzenia. Sprytne zarządzanie klimatyzacją lub ogrzewaniem lokalu pozwala na odczuwalne oszczędności w naszym budżecie, a przy tym nasz Smart Home wita nas po powrocie najprzyjemniejszą temperaturą. Automatyczna regulacja oświetleniem przynosi nie tylko oszczędności, ale też może skutecznie zniechęcić do włamania. Bezprzewodowe sterowanie roletami nie tylko zapewni optymalne naświetlenie mieszkania, ale sprawi też, że już nigdy nie zapomnimy o ich opuszczeniu w trakcie pobytu poza domem. Montaż inteligentnych gniazdek elektrycznych pozwala na zdalne sterowania też sprzętami, które nie spełniają wymogów smart.

Wygoda, ekonomia i prostota przemawiają więc wyraźnie o konieczności przekształcenia naszego domu w Smart Home. Warto już teraz zadbać o to by drobnymi krokami wejść do krainy inteligentnych nieruchomości.

PODOBNE:

Goteborg – cudowny ogród w Szwecji

Efektywnie chronimy samochód

W jaki sposób troszczyć się o samochód?

Ta strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach Twojej przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę